Առաջադրանք 101
- 90°= π/2
- 60°= 60π/180= π/3
- 300°= 300π/180=5π/3
- 10°= 10π/180= π/18
- 45°= 45π/180= π/4
- 72°=72π/180=2π/5
- 216°= 216π/180=6π/5
- -720°= -4π
- 1200= 1200π/180= 20π/3
Առաջադրանք 102
- 2π ռադ= 2*180= 360°
- -π ռադ= -180°
- π/5 ռադ= 180/5=36°
- 3π/5 ռադ=3*180/5= 108°
- -7π/12 ռադ= -7*180/12= -105°
- -π/36 ռադ= -180/36= -5°
- 12,5π ռադ= 12,5*180= 2250°
- -6,25π ռադ= -6,25*180= -1125°
Առաջադրանք 103
1. α=π/2 ռադ β=85°
α=90° β=85°
α›β
2.α=π/5 ռադ β=40°
α=36° β=40°
α<β
3.α=π/10 ռադ β=17°
α=18° β=17°
α›β
4.α=2π/3 ռադ β=130°
α=120° β=130°
α<β
Առաջադրանք 105
- α=250°⇒AOB=360-250=110°
- α=18.2π ռադ⇒α=18.2*180=3276, AOB=36°
- α=-0.7π ռադ⇒ α=0.7*180=126,AOB=126°
- α=-410°⇒AOB= 410-360=50°
- α=-900°⇒AOB= 180°
- α=121π ռադ⇒ AOB= 180°
Առաջադրանք 107
α=730°⇒ α=(2*360)+10⇒ պատ.՝ 10°
α=19.5π ռադ ⇒α=(9*2π)+1.5π⇒ պատ.՝ 1.5π ռադ
α=-17.25π ռադ⇒α=(2π*9)-0.75π⇒ պատ.՝0.75π ռադ
α=-550°°⇒ α=(2*360)-170°⇒ պատ.՝ 170°
α=-10°⇒ պատ.՝ 350°
α=1221π ռադ⇒α=(2π*610)+1π⇒ պատ.՝ π ռադ
Առաջադրանք 108
α=π/4 ռադ β=-300°
α=45° β=-300°
α β
α=π/5 ռադ β=-390°
α=36° β=-390°
α β
α=π/4 ռադ β=-45°
α=45° β=-45°
α β
α=π/5 ռադ β=-90°
α=36° β=-90°
Be First to Comment